Земјотрес во близина на Риека

Од:

ЕМСЦ известува дека денеска околу 17:30 часот е регистриран слаб земјотрес со јачина од 2,7 степени во областа Риека. Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри југоисточно од Риека, а жариштето на земјотресот било на длабочина од два километри.

Корисниците на EMSC пишуваат дека слушнале експлозија и почувствувале краток потрес. Инаку, околината на Риека вчера веќе беше погодена од слаб земјотрес со јачина од 2,6 степени.

Би можело да ве интересира

Хрватските новинари на протест во Загреб побараа оставка од министерот за здравство Берош за смртта на колегата Матијанчиќ

Пленковиќ: Следниот февруари инфлацијата во Хрватска ќе биде околу шест проценти

Ана Ололовска

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Ана Ололовска

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

Горан Наумовски

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

А1он

Во Сплит казната за одење во костим за капење на улица и пиење алкохол на јавно место е 150 евра

Ана Ололовска