Земјотрес со јачина од пет степени во турскиот град Ардахан

Од:

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала го погоди градот Ардахан во Турција.

dobivaj vesti na viber

Канцеларијата за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотресот ја погодил областа Голе во 17 часот и 8 минути по локално време.

Како што јави агенцијата Анадолија, земјотресот е регистриран на длабочина од седум километри.

Нема информации за штети или повредени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 50 повредени во земјотресот во Турција: Искршени автомобили, испукани ѕидови и прекини на струја

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 35 повредени во силен земјотрес што ја стресе Турција

Горан Наумовски