Земјотрес од 6,1 степен во морскиот дел јужно од грчкиот остров Карпатос

Од:

Во морскиот дел во Источниот Медитеран, југоисточно од грчките острови Крит и Карпатос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 6,1 степен.

Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот е 127 километри југоисточно од Карпатос.

Би можело да ве интересира

Киријакидис: Во шест земји на ЕУ, помалку од 55 отсто се вакцинирани, а тоа е опасно за останатите членки

А1он

Лидерите на Израел, Грција и Кипар се договориле да ја зајакнат соработката во повеќе области

А1он

Потврден првиот случај на омикрон во Грција

Ана Ололовска

Регистрирани два земјотреса во подрачјето на Кичево

Силен земјотрес со магнитуда од 6,1 степени по Рихтер погоди пограничен реон меѓу Индија и Мјанмар

Земјотрес во близина на Кичево

А1он