Земјотрес од 4,5 степени во близина на грчкиот остров Крит

Од:

Во морскиот дел меѓу грчките острово Крит и Касос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 4.5 степени, според податоците од Геодинамичкиот институт на грчката Национална опсерваторија.

Епицентарот бил 48 километри северозападно од Касос, а засега, нема информации за повредени или материјална штета.

Би можело да ве интересира

Нов потрес во Грција, вечерва тресеше со над пет степени

Жарко Настоски

Турција ѝ подаде рака на солидарност на Грција по силниот земјотрес – Чавушоглу му понуди помош на Дендиас

Жарко Настоски

Материјална штета по земјотресот од 6,2 степени по Рихтер во Грција

Ана Ололовска

Земјотресот во Грција почувствуван во земјава со три до четири степени по Европската макросеизмичка скала

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимен моментот кога силниот земјотрес ја погоди Грција

Ана Ололовска

Грција веројатно пред нови рестрикции

Ана Ололовска