Заврши протестот во Атина – најмалку 40 повредени и седуммина уапсени

Од:

Во инцидентите во делот околу грчкиот Парламент за време на протестот против Договорот од Преспа, повредени се најмалку 40 лица од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, а приведени се 12 лица, од кои седуммина се уапсени, јави дописничката на МИА од Атина.

По судирите меѓу маскираните лица и полицијата, што траеја околу три часа, ситуацијата пред грчкиот Парламент се смири, протестот заврши, граѓаните си заминаа, а во центарот на Атина дојдоа возила на општинската комунална служба за да ги исчистат улиците од мермерот, камењата, предметите, шишињата, но и остатоците од солзавецот и шок бомбите.

Она што остана да сведочи за денешниот протест беа и слоганите кои кусо пред да започнат инцидентите, ги испишаа со спреови дел од маскираните лица – Демократијата ја продаде Македонија“, но и пцовки упатени кон Ципрас, а го ставија и нивниот потпис – Златна зора.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа избувнале 56 шумски пожари во Грција

Малолетен мигрант уби врсник во прифатниот центар на грчкиот остров Лезбос

Пецас: Чувствителноста на господинот Ципрас „за нашиот заеднички дом“, задоцни 4,5 години

Ана Ололовска

Ципрас: Грција веднаш да се спротивстави на Договорот ЕУ- Меркосур

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа во Грција регистрирани 58 шумски пожари, денеска избувнаа три нови

Ана Ололовска

Во Солун ќе се отвори центар за краткорочен престој на бездомници корисници на дрога

Ана Ололовска