Заврши пописот во Хрватска

Од:

Во Хрватска синоќа заврши пописот, што беше двапати продолжен поради епидемиолошката состојба и тешкотиите со кои се соочија попишувачите на терен.Пописот првично требаше да биде завршен на 17 октомври, но рокот за завршување на пописот беше продолжен прво до 29 октомври, а потоа и до 14 ноември.

Тоа беше прв дигитален попис во Хрватска, спроведен во две фази. Во првата, граѓаните можеа да се пријават преку системот е-граѓани и само да им предадат шифра со контролен број на попишувачите или да ја залепат на вратата. Оние кои самите не го направија тоа беа попишувани во втората фаза од попишувачи на терен.

Самостојно се попишани над 1.630.000 граѓани, што е 40 отсто од вкупното население.

Според прописите на Европската унија, Хрватска, како и сите земји од тој блок, имаат рок од 27 месеци да ги објават резултатите, а првите резултати ќе бидат објавени во средината на јануари.

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Предавник е секој оној од Хрватска кој ќе гласа за санкции кон Додик

А1он

Хрватска ги советува своите граѓани да не патуваат во Украина

А1он

8.471 нов случај на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

7.095 нови случаи на инфекција со коронавирусот во Хрватска

Ана Ололовска

Речиси 17.000 заразени во Хрватска

Ана Ололовска

Хрватска постави нов рекорд, се чекаат резултатите од брзите тестови

Ана Ололовска