Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ

Од:

Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ, која траеше подолго поради усогласување на заклучоците, кои ќе бидат соопштени подоцна.

На состанокот, кој се одржа зад затворени врати, односно без медиуми, присуствуваа македонскиот претседател Стево Пендаровски, српскиот претседател Александар Вучиќ, хрватскиот Зоран Милановиќ, албанскиот Илир Мета, црногорскиот Мило ukукановиќ, членовите на претседателството на БиХ, Милорад Додик, Жељко Комшиќ, Шефик Џаферовиќ, и претседателката на Косово Вјоса Османи.

Предвидена е и заедничка прес-конференција.

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

Жарко Настоски

Лидерите од Западен Балкан со заедничка декларација: Итно да почнат преговори со Скопје и Тирана

Жарко Настоски

Пендаровски: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи во пост-ковид Европа

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ

Одложена средбата на Процесот Брдо-Бриони во Словенија идната недела

Жарко Настоски

Оптимистички пораки од состанокот на Процесот Брдо-Бриони во Скопје

Наум Локоски