Тачи ќе се обрати од Приштина околу четиридневниот распит во Хаг

Од:

Претседателот на Косово Хашим Тачи, кој, како осомничен за воени злосторства во 1998-99 година, изминатите четири дена беше на распит пред Специјалното обвинителство на Меѓународниот суд за Косово во Хаг, објави дека интервјуто во холандската престолнина завршило и дека нешто по 18 часот попладнево допатувал во главниот град на Албанија, Тирана, јави дописникот на МИА од Приштина.

Преку објава на својата страница на Твитер, Тачи информира дека детали во врска со неговиот распит ќе објави во обраќање до јавноста утре (сабота) во 20 часот.

– Штотуку слетав во Тирана, на враќање од Хаг и вечерва ќе дојдам во Косово. Утре во 20 часот ќе говорам за четирите дена поминати во Хаг. Ви посакувам добар викенд. Ве уверувам дека никој не може да ја препишува нашата историја, напиша Тачи.

Косовските медиуми објавија дека Тачи се очекува да стаса во Косово вечерва, преку граничниот премин Морина, каде што се излезени неколку десетици граѓани да го пречекаат.

Против Тачи, како еден од основачите и водачите на Ослободителната војска на Косово (ОВК), како и против други водачи на таа воена организација, е подигнато обвинение за злосторства против цивили од албанска, срмска, ромска и друга етничка припадност во текот и непосредно по војната од 1998-99 година.

Би можело да ве интересира

Забранети посетите на Тачи и припадниците на ОВК во притворот во Хаг

Ана Ололовска

Развој на меѓународното право – 75 години од Нирнбершките процеси

Ана Ололовска

Хашкото обвинителство бара Тачи и командантите на ОВК да останат во притвор поради опасноста да влијаат врз сведоци

Жарко Настоски

Тачи повторно ќе се појави пред судот во Хаг

А1он

Харадинај: Против мене нема никакво обвинение во Хаг

Ана Ололовска

Харадинај: Косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на обвинението против лидерите на ОВК во Хаг

Ана Ололовска