Затворени гласачките места во Косово

Од:

Во Косово се затворени избирачките места на кои 1.885.448 граѓани гласаа за градоначалници и 1.002 советници во 38 општини.

Бурим Ахмети од Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) изјави дека се е подготвено да пребројување на гласовите.

На изборите учествуваа 32 политички партии, 33 граѓански иницијативи, една предизборна коалиција и 23 независни кандидати.

За градоначалници на 38 општини се натпреваруваа 166 кандидати, а за општински советници во Косово се кандидираа 5.198 лица.

Гласачките места беа отворени од седум до 19 часот.

Изборите ќе следеа повеќе од 25.000 набљудувачи од политичките партии, иницијативи, коалиции и претставници на независни кандидати, граѓанското општество, медиумите, како и претставници на дипломатските претставништва акредитирани во Косово. Изборите беа следени и од специјален тим за набљудување на Европска Унија.

Би можело да ве интересира

Косово: Награда од 20 илјади евра за тој што ќе помогне во откривањето на тројниот убиец кај Дечане

Ана Ололовска

Двајца ученици и возач загинаа при пукање кон автобус во Косово

А1он

Утврден Предлог-законот за ратификација на Договорот со Косово за заемна правна помош во граѓанските предмети

А1он

Косово ќе го користи искуството на Македонија во реформирање на образовниот систем

А1он

Косовската опозиција победи во Приштина и во големите градови, тежок пораз на Курти

Косовски министер за спорт: Наскоро одлука за забрана на српски паралелни спортски активности

А1он