Избори во Грција: Мицотакис води, но тешко ќе формира влада

Од:

Доколку официјалните резултати се во согласност со излезните анкети, Мицотакис ќе мора да формира коалиција за да формира мнозинство во 300-члениот парламент.

Доколку официјалните резултати се во согласност со излезните анкети, Мицотакис ќе мора да формира коалиција за да формира мнозинство во 300-члениот парламент.

Доколку не успеат коалициските преговори, следните избори би можеле да се одржат на крајот на јуни или на почетокот на јули.

Излезните анкети покажаа и дека главниот противник на Мицотакис, поранешниот премиер Алексис Ципрас и неговата левичарска партија Сириза се на второто место.

Новиот изборен систем, делумно пропорционален, значи дека победникот нема да биде веројатен доколку не освои повеќе од 46 отсто од гласовите, по што двата главни ривали ќе треба да најдат потенцијални сојузници или, поверојатно, ќе се одржат нови избори за еден месец. време.

По изборите, доколку се потврдат прогнозите за редоследот на трите водечки партии – Нова демократија, Сириза и социјалистичкиот ПАСОК, тие ќе добијат, односно, три дена да се обидат да формираат влада.

Нова демократија, со рејтинг од 32 до 37 отсто, теоретски би можела да направи сојуз со ПАСОК, кој е на третото место со прогноза од 8 до 11 отсто поддршка.

Двете партии го оставија настрана својот историски непријателство и управуваа со Грција за време на должничката криза.

Би можело да ве интересира

Се урна хеликоптер во Грција

Ново невреме во Грција – тешка ситуација во Волос и Евија

Овци во Грција бараа свежа трева по поплавите и изедоа 100 килограми канабис

(ВИДЕО) Во Грција: Жена падна во морето додека се качуваше на брод, луѓе веднаш скокнаа по неа

Горан Наумовски

Девојка од Србија пронајдена мртва на Крит

Брачен пар од Австрија дојде во Грција на меден месец и загина во поплавите

Горан Наумовски