Започна дијалогот ЕУ – Косово

Од:

Делегација на косовската влада денеска е во посета на Брисел каде што ќе се сретне со официјалните преставници на ЕУ за да разговараат за владеењето на правото, борбата против корупцијата и организираниот криминал во Косово.

Приштинската делегација, предводена од вицепремиерот и министер за правда, Хајредин Кучи ќе разговара со Еврокомесарот за проширување Штефан Филе и Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром.

Иницијативата за средбата е на комесарот Филе, кој оцени дека состојбата на организираниот криминал и владеењето на правото во Косово му пречи на целиот регион, па со серија преговори со косовските преставници на власта ќе се обидат да најдат решение на проблемите.

 

Би можело да ве интересира

Уште 3.206 новозаразени со коронавирус во Косово

Ана Ололовска

Од денеска влез во Косово само со потврда за три вакцини или две вакцини и негативен ПЦР тест

Ана Ололовска

Во Косово може да се влезе само со потврда за три вакцини или две вакцини и ПЦР тест

А1он

Вонредна седница на косовското Собрание поради најавеното поскапување на струјата

А1он

Земјите на ЕУ се обидуваат да ги зајакнат границите за да го намалат миграцискиот притисок

А1он

Логар: Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ е важна за стратешката позиција на блокот во светот

А1он

Leave a Comment

ten + three =