Закани од Москва за Македонија, Бугарија, Романија и за Црна Гора

Од:

Додека ЕУ и НАТО ја поздравија одлуката на трите членки да го забранат летот на Сергеј Лавров за Белград, реакциите во Москва се поинакви. Директорот на државната агенција Роскосмос, Димитри Рогозин преку Твитер го изрази својот гнев кон овие четири земји и им испрати порака.

dobivaj vesti na viber

Имено, тој на Твитер напиша порака која некои ја сфатија како закана, други како гнев, а трети пак како невкусна шега и провокација.

„Она е добро е „Сармат“? Тој нема да бара согласност да лета од кукавичките Бугари, одмаздољубивите Романци и Црногорците кои ја предадоа нашата заедничка историја, како и останатите Швеѓани.

Инаку, Рогозин во своите настапи на Твитер често спомнува балистички ракети, па пред неколку години на Западот му ја честиташе Новата година со Дедо Мраз покрај балистичката ракета.

Исто така, како директор на воено-економскиот сектор и шеф на руската делегација во НАТО, честопати изјавите му беа пропратени со „отровни стрели“ и ги коментираше настаните за односите Русија-Запад, исмевајќи го или критикувајќи го Западот.

Би можело да ве интересира

Дерменџиев: Има зголемен мигрантски интерес кон Бугарија

Ана Ололовска

Руската амбасада во САД бара визи за Лавров и сите членови на руската делегација за седницата на ГС на ОН во септември

Ана Ололовска

Две од српските деца повредени во несреќата на автопат во Бугарија утре со хеликоптери ќе бидат пренесени во Србија

Ана Ололовска

НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната Запорожје

Ана Ололовска

За изборите во Бугарија поднесени апликации од 24 партии и седум коалиции

Ана Ололовска

ИЕА: ЕУ во јули увезла 70 проценти помалку гас од Русија