Захариева: Членството на Македонија во НАТО и ЕУ е од национален интерес за Бугарија

Од:

Од национален интерес за Бугарија во однос на Република Македонија е да имаме стабилен и безбеден сосед. Државата ќе биде таква, кога ќе стане членка на НАТО и ЕУ, изјави шефицата на бугарската дипломатија Екатерија Захариева.

Захариева рече дека „земјата нема да прави компромиси со условите, што треба да се почитуваат за да станеш дел од целиот преговарачки процес на ЕУ“, пренесе БГНЕС.

– Еден од условите во претпристапниот процес е да имаш добрососедски односи, да не водиш изолациска и националистичка политика, да не ја крадеш историјата на соседите и да не го негираш заедничкото историско минато. Бугарија многу јасно ќе ги постави тие услови, додаде бугарската министерка за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

Помпео: Влезот на Северна Македонија во НАТО ја зајакнува Алијансата „колосално“

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ обезбедува над 15 милијарди евра за борба против Ковид-19 во трети земји

А1он

Бугарија/Ковид-19: Заразени се 565 луѓе, 22 смртни случаи

Ана Ололовска

Членството во НАТО – гарантирани граници, безбедност, но и ефикасно справување со корона кризата

Ана Ололовска

Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состјоба

А1он

Бугарскиот министер за здравство го забрани влезот во земјата за државјани од трети земји

А1он