Загина ученик по експлозија во просторија за управување со системот за парно греење во основно училиште во грчкиот град Серес

Од:

Ученик го загуби животот, а двајца се полесно повредени по експлозија во просторија за управување со системот за парно греење во основно училиште во грчкиот град Серес, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации несреќата се случила откако од експлозијата, врата паднала врз ученици.

Смртта на ученикот ја потврдија и Министерствата за внатрешни работи и за образование преку заедничкото соопштение во кое изразија жалење за трагичната загуба и истакнаа дека се во континуиран контакт со надлежната општина за расчистување на несреќата, но и дека ќе сторат се што е во нивна можност за откривање на причините и одговорноста.

Би можело да ве интересира

Смени во грчката полиција поради скандалот со прислушувањето

А1он

Поплави и одрони на грчкиот остров Закинтос

А1он

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на грчката Влада

А1он

Земјотрес од 5.9 степени според Рихтер ја погоди Грција

А1он

Лажни дојави за поставени бомби на аеродромот во Атина и во неколку атински болници

Лавров: Русија беше пријател со Грција додека Атина не се потчини на американските барања