Загина планинар во Словенија

Од:

Планинар (69) загина при пад во провалија во областа Острица во Словенија. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, додека планинарот се движел по планината во еден момент се лизнал и почнал да паѓа кон провалија длабока 50 метери. Друг планинар се обидел да му помогне, но неуспешно.

Планинарот паднал во провалијата и поради тешките поврди набрзо починал. Телото било извлечено од страна на полицајците од Целје, со помош на армијата.

Властите ги предупредуваат планинарите да бидат внимателни, бидејќи само минатата година во Словенија животот го загубиле 41 планинар.

Би можело да ве интересира

Состанок кај Пахор за можноста од формирање нова словенечка Влада

Ана Ололовска

Словенечките стоматолози во дилема дали и како да ги лекуваат пациентите од Италија

Ана Ололовска

Состанок во словенечкото Собрание поради коронавирусот – повикани и директорите на болниците

Ана Ололовска

Итен состанок на Советот за национална безбедност на Словенија поради ситуацијата во Италија

Ана Ололовска

До петок ќе се знае дали Словенија ќе добие нова Влада

Ана Ололовска

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Ана Ололовска