Задарски таксист „киднапираше“ странец и му бараше 150 евра за такси превоз

Од:

Полициски службеници од Полициската станица Задар поднесоа кривична пријава против 43-годишен хрватски државјанин кој е осомничен за противправно лишување од слобода и изнуда против странски државјанин, соопшти полицијата.

„Сега осомничениот на 28 август во Задар, околу 9:30 часот, на брегот на Либурна, по однапред смислен план понудил такси-превоз на државјанин на Соединетите Американски Држави, кој се согласил да возење од градскиот мост до областа Воштарница во градот, за договорена сума од 15 евра. Потоа, пријавениот со автомобил низ околните улици го возел 25-годишниот странски државјанин се до паркингот на улицата „Анте Старчевиќ“ во Задар наместо до договорената дестинација по што му бара значително поголема сума пари за возењето“, велат од полицијата.

Бидејќи оштетениот не се согласил на сума значително поголема од договорената, туку сакал да ја плати договорената цена, осомничениот одбил да му ги предаде предметите од возилото, а потоа со употреба на сила го принудил да влезе во неговото такси-возило, заканувајќи му се и барајќи му сума од 150 евра за возењето, на што оштетениот од страв конечно се согласил.

Бидејќи немал пари со себе, пријавениот го однел до блискиот банкомат за да подигне пари, а дури кога ги предал парите го пуштил и му ги вратил работите од такси-возилото.

Оштетениот настанот го пријавил во полиција, која веднаш започнала со спроведување на кривична истрага, во рамки на која осомничениот вчера бил приведен и со употреба на средства за присилба е донесен во службените простории на полицијата.

Би можело да ве интересира

Грижа за животните и за околината, во 44 града во Хрватска нема да има огномети за Нова Година

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Снимка од навивачките нереди во Загреб: Повредени полицајци, приведени навивачи

Катерина Ѓуровски

Професорот по математика и физика во „Милионер“ заврши со 150 евра, не знаеше прашање за Чернобил

Предраг Петровиќ

Скандал во Хрватска: Министерка приватно потрошила 10 илјади евра на сметка на ЕУ

Состојка опасна за црниот дроб и белите дробови е пронајдена во чај од Хрватска направен од листови нане од Србија

Катерина Ѓуровски

Љупчо Палевски уапсен во Турција

Александар Тодески