Забранети посетите на Тачи и припадниците на ОВК во притворот во Хаг

Од:

Поранешните политички и воени лидери на ОВК, кои се приведени од Специјалниот суд во Хаг, можат само преку видо врска да комуницираат со членовите на своите семејства, а никој не може физички да ги посети.

Оваа информација ја потврди Специјалниот суд во Хаг.

-Посетите во притворската единица во моментов не се можни поради ограничувачките мерки поради коронавирусот. Со цел да се олесни редовниот контакт со семејството, овозможени се средби преку видео врски, изјави портпаролката на Специјалниот суд, Ангела Грип, пренесена од „Косово онлајн“.

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за серија злосторства, од заплашување на сведоци, до убиства и лошо постапување. На списокот на обвинети се Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи, Реџеп Селими и Саљих Мустафа.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ќе ни предложат да го признаеме Косово, за да не дојде до создавање на Голема Албанија

Ана Ололовска

Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

Ана Ололовска

Бибај, косовското село кое ја прослави инаугурацијата на „познајникот“ Бајден

Ана Ололовска

Топ Чанел : Хаг ја проширува истрагата во Албанија против поранешен командант на ОВК

Жарко Настоски

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Харадинај до Вучиќ: Признајте го Косово и ќе спречите создавање на „Голема Албанија“

Жарко Настоски