Забранет влез во Хрватска на делегација на Војската на Србија

Од:

На делегација на старешини, кадети и питомци од воено-образовните иниституции на Војската на Србија (ВС) денеска им беше забранет влез во Хрватска.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, делегацијата која била најавена, требало да присуствува на одбележувањето на денот на „Јасеновачките новомаченици“ во Хрватска.

На граничниот премин Батровци- Бајаково, на српско-хрватската граница делегацијата била сопрена, задржана и претресена, од страна на хрватските цариници, при што биле најдени службени униформи на српската Војска.

Од страна на хрватските цариници на делегацијата и било соопштено дека не можат да ги носат униформита и дека им е забранет патот во Хрватска, по што се вратени во Србија.

Во документот, во кој се наведени причините за одбивањето на влезот, се наведува дека делегацијата немала соодветна документација со која би се оправдала целта и условите на нивниот престој, како и дека на увид не се обезбеден докази за патувањето од други причини.

Би можело да ве интересира

Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска

Ана Ололовска

Вучиќ: Изборите ќе ги распишам на почетокот на март

Ана Ололовска

Денеска инаугурација на Милановиќ

Ана Ололовска

Србија: Оваа зима во државата има најголем број мигранти од 2016 година

Ана Ололовска

Борел: Во март ќе биде именуван претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина

Ана Ололовска

Радман најави укинување на американските визи за Хрватите

Драган Поповски