За време на вонредната состојба во Бугарија, значително е зголемен бројот на абортуси

Од:

За време на вонредната состојба поради Ковид-19 пандемијата, во Бугарија, од април до јуни биле извршени 4.721 абортуси. Повеќето од нив биле извршени во главниот град Софија -739, по што следуваат и другите поголеми градови како: Пловдив -436 и Бургас -329 абортуси.

Во бугарските медиуми се коментира дека е изненадувачки бројот на абортуси од страна на девојчиња под 15 години. За само три месеци 25 малолетни девојчиња извршиле абортус, а во период на пандемијата абортирале повеќе од 239 малолетнички.

Во Бугарија, по сопствена волја досега абортирале вкупно 2.618 жени, а 1.478 ја загубиле бременоста спонтано.

Би можело да ве интересира

Борисов: Поделбата не е успешна формула во политиката

Горјан Грнчаровски

Каракачанов понуди оставка, се премисли и ја повлече, па пак се пишмани

А1он

Две доживотни затворски казни за нападот во Бургас врз израелските туристи

Ана Ололовска

Во Бугарија потврдени 44 нови случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Бугарскиот претседател Радев Радев најави дека вето на измените на изборниот закон

А1он

ВИДЕО: Борисов „ги чести“ пензионерите со по 25 евра

Горјан Грнчаровски