За влез во Црна Гора веќе не е задолжителен ПЦР тест

Од:

Црногорската министерка за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ денеска изјави дека се укинува мерката за задолжителен негативен тест за Ковид-19.

Властите објавија извесно олабавување на заштитните мерки против ширењето на коронавирусот – се укинува забраната за меѓуградски превоз за време на викендот, но останува забраната за собири, со нагласок на прославата на Стара нова година и Василица.

– Прославите на Нова година според Јулијанскиот календар се забранети и на отворено и во затворен простор, истакна Боровиниќ-Бојовиќ.

Таа наведе дека угостителските објекти ќе продолжат да работат од седум до 20 часот, но и дека останува забраната за музика во живо.

Би можело да ве интересира

Грција: Бебе од 37 дена стана најмладата жртва на Ковид-19

Жарко Настоски

СЗО: Сезонскиот грип го нема поради мерките против коронавирусот

Жарко Настоски

СЗО: Кога прогласивме пандемија, некои земји не слушаа внимателно

Жарко Настоски

Мнозинството Јапонци не сакаат странски навивачи на Олимпијадата

Жарко Настоски

САД: Вакцинираните со две дози не мораат да носат маски и да држат растојание

Жарко Настоски

Во Црна Гора најмногу починати досега, Ѓукановиќ бара од Владата затворање на границите и најстроги мерки

Жарко Настоски