За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

Од:

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама.

Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се стави крај на „валканата офанзива“ против Албанија, алудирајќи на активностите на опозицијата.

– Многу позитивна вест од Европа на патот кон отворање на преговорите. И покрај неограничената војна на политичкиот фронт на злото, кој прави се што е можно за да ја оцрни земјата во очите на Европа, да ги блокира преговорите со закани, молотови коктели и монтирани прислушувања, Албанија опстојува. Министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург се договорија да се навратат најдоцна во октомври на отворањето преговори со Албанија и со Северна Македонија. Ајде да се спротивставиме до крај на офанзивата со кал и камења против Албанија. Сите заедно на 30-ти јуни,напиша Рама на Твитер.

Би можело да ве интересира

Приштина во шок: „Косово во границите на Србија и во албанските учебници“

Татјана Ташкова

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Ѓуриќ: Албанските сепаратисти го официјализираа апратхејдот во Косово

Советот на амбасадори ги поздравува залaгањата на идниот Самит да се отвори прашањето и да се додели датум за преговори

Рама од Охрид со критика до Косово што не учествуваше на лидерската средба

Татјана Ташкова