За првпат во историјата, една жена е на чело на Кипарскиот парламент

Од:

Кипарскиот Парламент денеска ја доби првата жена претседател, откако пратениците, при второто гласање, со 25 гласа „за“ ја избраа 35-годишната Анита Димитриу.

Димитриу е членка на централно десничарската партија ДИСИ, која победи на парламентарните избори пред десет дена, и партијата чиј лидер беше и актуелниот претседател на Кипар Никос Анастасиадис.

По изборот на Димитриу, Анастасиадис ја истакна важноста што земјата доби жена на позицијата претседател на Парламентот.

-Она што е важно е дека денеска се испраќа силна порака до сите жени на Кипар, до сите граѓани на Кипар дека жените можат и заслужуваат да бараат слични позиции, истакна Анастасиадис.

Би можело да ве интересира

Кипар го укинува полицискиот час

Ана Ололовска

Најмногу гласови на изборите во Кипар освоија партиите на центарот и левицата

Пробиена страницата на Кипарскиот парламент, властите обвинија „турски хакери“ за нападот

Жарко Настоски

Педесетгодишен сон за обединување на Кипар

Ана Ололовска

Кипар го укинува строгиот карантин, воведува коронапас

Ана Ололовска

Кипар воведува CoronaPass задолжителен за угостителски објекти, молови, хотели, цркви

Ана Ололовска