За изборите во Бугарија поднесени апликации од 24 партии и седум коалиции

Од:

Документи за учество на вонредните парламентарни избори во Бугарија на 2 октомври документи поднеле 24 партии и 7 коалиции. Пет партии и три коалиции ќе бидат регистрирани дополнително од Централната изборна комисија бидејќи поднеле последниотв ден документи за учество. Се очекува утре да заврши увидот за нив и да се знае дали ќе бидат регистрирани.

dobivaj vesti na viber

Годинава во избирачките списоци за изборите во Бугарија има приближно 6.661.000 луѓе.

До 27 август, само оние што се регистрирани од ЦИК на Бугарија можат да поднесат апликации за да објават промени во составот на коалицијата, како што се напуштање партија или вклучување на нова партија.

Бугарите во странство од денеска до 6 септември можат да се пријават за гласање преку интернет.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ ги избрка прозападните новинари од прес-конференцијата во Софија

Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Горан Наумовски

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Бугарија, три лица загинаа

А1он