За едно деноноќие во Бугарија регистрирани 255 новозаразени од Ковид-19

Од:

Министерството за здравство на соседна Бугарија соопшти дека во последното деноноќие во државата биле дијагностицирани нови 255 заразени од Ковид-19 од вкупно 5.325 направени тестови.

Распределбата по области на новозаразени лица е следна: Благоевград – 43, Бургас – 9, Варна – 31, Велико Трново – 7, Габрово – 11, Добрич – 10, Ќустендил – 2, Пазарџик и Јамбол по 8, Перник – 13, Плевен – 6, Пловдив – 32, Разград – 2, Русе – 3, Силистра – 4, Сливен – 1, Смолјан – 14, Регион на Софија – 5, Град Софија – 34, Стара Загора – 5, Хасково – 2 и Тарговиште, Сливен, Ловеч, Видин и Шумен по еден.

Вкупниот број на потврдени случаи на заразени од коронавирус во Бугарија е 12.414. Од нив, активни се 5.035, а излекувани биле 6.964.

847 лица се хоспитализирани, од кои 41 се наоѓаат во одделенијата за интензивна нега.

Во последните 24 часа, во земјата починаа 11 лица со што сега вкупниот број на починати од Ковид-19 изнесува 415 лица.

Би можело да ве интересира

Казнети 630 луѓе кои не носеле маски во изминатото деноноќие

А1он

Британија го зголемува финансиското учество во СЗО, но бара реформа

А1он

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он