За една седмица зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Грција

Од:

За 23 отсто се зголемил бројот на починати од Ковид-19 во Грција, а за четири проценти се намалил бројот на заразени во периодот од 14 до 20 ноември 2022 година, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ), јави дописничката на МИА од Атина.

За една седмица биле регистрирани 53.800 случаи, од кои 27 проценти се реинфекции, а починаа 147 лица.

Во конкретниот период биле направени 674.813 тестови, со стапка на позитивност 7,97 отсто.

На одделите за интензивна нега во грчките болници 89 пациенти се приклучени на апарати, осум повеќе од минатата седмица.

Од почетокот на пандемијата во Грција се потврдени 5.360.506 случаи на Ковид-19, а починаа 34.178 лица.

Би можело да ве интересира

Смени во грчката полиција поради скандалот со прислушувањето

А1он

Поплави и одрони на грчкиот остров Закинтос

А1он

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на грчката Влада

А1он

Земјотрес од 5.9 степени според Рихтер ја погоди Грција

А1он

Лажни дојави за поставени бомби на аеродромот во Атина и во неколку атински болници

Лавров: Русија беше пријател со Грција додека Атина не се потчини на американските барања