За 98,6 отсто намалена употребата на пластични кеси во грчките супермаркети

Од:

Од 1,8 милијарди во 2017, бројот на пластични кеси во супермаркетите во Грција, во 2019 се намалил на 24 милиони, односно за 98,6 отсто, според податоците на грчкиот Институт за истражување на малопродажни производи, јави дописничката на МИА од Атина.

Резултатите од истражување, за кои од Институтот велат дека се особено охрабрувачки, се однесуваат на големите супермаркети и на пластичните кеси со дебелина од 15 до 50 милиметри за кои од 1 јануари 2019 се плаќа такса од 0.07 евро + ддв.

Во 2017, употребата била 167 кеси по жител, а во 2019 се намалила на само две.

Паралелно, грчките домаќинства во изминатите три години се снабдиле со над 17, 3 милиони кеси за повеќекратна употреба.

Би можело да ве интересира

Грчките медиуми за членството на земјава во НАТО

Предраг Петровиќ

Бегалците и мигрантите си заминаа од грчко- турската граница кај Еврос

А1он

Во Грција казнети над 4000 граѓани за непотребно движење, и една компанија за антисептици поради профитерство

Ана Ололовска

СИРИЗА: Грчката Влада одвои 11 милиони евра за информативна кампања за коронавирусот

Ана Ололовска

Мицотакис: Деветте земји што бараат издавање на корона – обврзница претставуваат 57 отсто од БДП на еврозоната

Ана Ололовска

„Катимерини“: Мигрантите го празнат импровизираниот камп на грчко – турската граница

Ана Ололовска