За 24 часа регистрирани 36 шумски пожари во Грција

Од:

Од 19 часот во средата до 19 часот вчера, во цела Грција, избувнале 36 шумски пожари, jави дописничката на МИА од Атина

Според Противпожарната служба на Грција, за справување со огнените јазици интервенирале вкупно 430 пожарникари со 152 возила, 11 пешадиски тимови, еден хеликоптер, шест авиони и уште толку PZL авиони, а помагале цистерни од општините, како и волонтери пожарникари.

Во однос на пожарот на Евија што избувна на 13 август, од грчката противпожарна служба соопштуваат дека е делумно ставен под контрола, а пожарникарите сѐ уште се на терен за целосно гаснење.

За денешниот ден, постои висок ризик за пожари во регионите Атика, островите во северниот дел на Егејското море, на Пелопонез, како и во централна и западна Грција.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Влезот на американската амбасада во Атина во пламен, големи протести во Грција организирани од Анархистите

А1он

До 1 јули Грција речиси целосно ќе се врати во „новата нормалност“

Ана Ололовска

Умерен земјотрес јужно од грчкиот остров Крит

Ана Ололовска

Краткорочните заменети со долгорочни закупнини во Грција

Ана Ололовска

Од сабота дозволено двојно повеќе верници во црквите во Грција

Ана Ололовска

Во авион од Доха за Атина 12 позитивни случаи на Ковид-19, во карантин 91 патник

А1он