„Вујкото“ во Ндрагета од Албанија испорачан на Италија

Од:

Албанскиот државјанин Бујар Сејдини, кој во криминалната италијанска организација Ндрагета е попознат под прекарот „џаџаи“ (вујко), екстрадиран и е на Италија, која го бара за трговија со дрога.

Сејдини, кој беше уапсен уште во јули во Тирана, вчера и беше предаден на италијанската полиција, а тамношните институции го сомничат дека бил инволвиран во шверц на кокаин и дека од Италија патувал за Шпанија за да купи 20 килограми дрога, пренесува порталот „Егзит“.

Неговата екстрадиција во Италија беше одобрена во октомври.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Градежен работник со лопата онесвести 80-годишен поп во Албанија

Жарко Настоски

Рама: Положивме тежок тест со поплавите, новата хидроцентрала „Скавица“ ќе ги реши проблемите

Жарко Настоски

Албанскиот претседател Мета загрижен за депопулација на населението, пред се на младите

Ана Ололовска

Расте бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

Жарко Настоски

Во Албанија лани откриени 15.000 имигранти, 2.000 побарале азил

Ана Ололовска