Вучиќ за забраната на руска нафта: Хрватска не е виновна, си ја врши работата што ја прави со децении

Од:

Хрватска не е виновна, таа си ја врши работата, што ја прави со децении, а наше е да најдеме одговори во иднина, вели српскиот претседател Александар Вучиќ од Прага, каде што учествува на самитот на Европската политичка заедница.

dobivaj vesti na viber

Кога дојде на самитот, тој одговори на прашањето на медиумите за тоа дека на инсистирање на Хрватска во пакетот за набавка на нафта е вклучена и Србија, која повеќе нема да може да увезува руска нафта преку Јанаф.

– Добивме информација дека оваа одлука е донесена многу порано. Потоа побаравме да се изземе, да се дерогира од таа норма за Западен Балкан и Србија. Така требаше да биде во нацртот, а потоа нашите соседи се пофалија дека се одговорни што нема отстапување од таа норма, за инаку генералното воведување санкции за увоз на руска нафта, со што се изземаа некои земји, како Бугарија и Унгарија, но не и Србија – рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Шефот не смее да звони на телефон на работникот, ниту да испраќа СМС порака и меил по работно време во Хрватска

А1он

Земјотрес во близина на Риека

Ана Ололовска

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он

Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

(ВИДЕО) Вучиќ облече бел мантил и направи батерија: Горд сум што научив нешто ново

А1он

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател на светот

А1он