(ВИДЕО) Вучиќ: Не го сакаме Косово во ОН, и што сега, сакате да не бомбардирате?

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се обрати до јавноста и објасни дека Србија во моментов е под голем притисок.

dobivaj vesti na viber

– Во врска со плановите за кои зборуваат, на кои неколку пати се насмеав и реков дека веќе го добиле нашиот одговор во форма на нон-пејпер, во врска со нивниот нон-пејпер, а добивте и мојот устен одговор во Брисел, кои се нашите црвените линии и за што нема да зборувам. Се заканувате дека ќе ги прекинете преговорите, разговорите. Нема проблем, отсечете ги. Дали мислите дека некој сериозен во светот може да се пофали дека ги прекинува разговорите. Па, како тогаш ќе ги решите проблемите? Еве ние ви кажуваме, не го сакаме Косово во ОН. А што ќе правите тогаш, да не бомбардирате, да ни се заканувате со санкции, врз основа на кој акт и врз основа на што, кога целата меѓународна правна рамка е на страната на Србија.

Тој додаде дека знае колку комплицирана ситуација ги чека, но ги пофали претставниците на ЕУ и САД дека биле рационални.

 

„Ситуацијата кај Србите на Косово буквално врие. Србите се сити од теророт. Србите се сити од сè, од шиканирањето, уценувањето, сити се од меѓународните притисоци во кои никој не води сметка за нив и ги третираат како малцинство, а тие не сакаат да бидат малцинство“, кажа Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: За санкциите против Русија, ќе го прашам народот, владата, парламентот, а и малку и јас ќе се прашам

Вучиќ пристигна во Тирана: „Секогаш е подобро да си на маса отколку на мени“

А1он

Лајчак очекува средба меѓу Курти и Вучиќ во наредните неколку недели

А1он

Вучиќ: Не сум сигурен дека ќе има некаква корист од моето одење во Тирана, но сигурно ќе има многу штета ако не одам

А1он

Вучиќ-Лајчак: Неопходно е да се спроведе договорот за Заедницата на српски општини

А1он

Вучиќ: Србија до крајот на годината од ЕУ ќе добие подршка од 165 милиони евра

А1он