Вучиќ за барањата и резолуцијата од Европскиот парламент: Не ни паѓа на памет

Од:

Претседателот Александар Вучиќ денеска изјави дека нема ни да го разгледа барањето на Европскиот парламент за Косово.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ одговори како ќе одговори на Резолуцијата на Европскиот парламент со која бара Србија да воведе санкции кон Русија за да напредува на европскиот пат, но новина е што се очекува од Србија да потпише договор со Косово за подобрување на односите врз основа на меѓусебно признавање.

„Убаво, пристојно и учтиво – нема. Можеме ли нешто попристојно? Не ни паѓа на памет. Можеме ли нешто уште попристојно? Нема да ни да ја разгледаме резолуцијата“, јасен е Вучиќ.

На прашањето дали ќе се согласи да оди на дијалог со Аљбин Курти, Вучиќ рече дека би сакал, но дека никој не му се јавил и дека не гледа смисла во тоа.

Би можело да ве интересира

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

Ана Ололовска

Руска нафта повторно се испорачува за Унгарија, Словачка и Чешка

Ана Ололовска

Кривична постапка за руската новинарка Овсјаникова која „влета“ во ТВ студио

А1он

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

(ВИДЕО) Русија лансираше ирански сателит: „Нема да се користи за следење на Украина“

Ана Ололовска