Вучиќ: За 72 часа, Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација, имаме дози за ревакцинација

Од:

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме дури втори во Европа, а во исто време ќе можеме да достигнеме дури петто место според стапката на вакцинација во светот, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

– Пред нас се Велика Британија, Малта и Данска. Верувам дека за 48 часа, односно 72 часа, ќе ги поминеме вториот и третиот и дека ќе бидеме втори. Верувам дека можеме да бидеме 5-то место во светот, сега сме 9. Јас им честитам на граѓаните на Србија и фактот дека се искачивме високо во однос на економијата и заштитата на здравјето на нашите граѓани – рече претседателот на Србија.

Тој вели дека е благодарен на народот.

– И денес имаме над 42 000 лица кои се вакцинирани. Скоро е невозможно да се набави вакцина, како по некоја наредба треба сите да се расправаме. Потпишавме договор и примивме помалку вакцини, сè што добивме беше заради нашата снаодливост и затоа што се подготвувавме однапред, рече Вучиќ.

Тој изјави дека, доколку ова темпо продолжи, Србија има вакцини за уште седум, осум дена.

– Сите оние кои примиле или ќе примат, имаме зачувана вакцина за ревакцинација. Сигурен сум дека ќе обезбедиме друга количина вакцини, една доза од 100.000 вакцини. Сега не можам да ти откријам ништо повеќе. Ќе продолжиме со тоа, се бориме со сè, сè застана за нас од Русија, чекаме одговор, проблемот е заради нив, тие имаа проблем во некои фабрики. Ќе го барам и кинескиот премиер ако е потребно, рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Во Албанија до денеска вакцинирани 13.495 лица, утре пристигнува пратка од 15.000 Фајзер вакцини

Во Велика Британија вакцинирани над 20 милиони луѓе

Позната старлета била дел од криминалната група на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Фајзер за седум дена, Спутник за 15, за колку време ќе стекнете имунитет зависи од тоа која вакцина ќе ја примите

А1он

Пронајдени човечки остатоци кај викендичката на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Русија ќе ја понуди вакцината „Спутник В“ во форма на спреј за нос

Жарко Настоски