Вучиќ во Сараево ги предаде вакцините „АстраЗенека“ кои Србија и ги донира на БиХ

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Сараево и донираше на Босна и Херцеговина 5.000 вакцини против Ковид-19 на АстраЗенека.

На сараевскиот аеродром Вучиќ беше пречекан од претседавачот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и од бошњачкиот член на Претседателството Шефик Џаферовиќ.

Иако беше најавено дека Вучиќ ќе биде пречекан од тројцата членови на Претседателството на БиХ, не присуствуваше хрватскиот член Жељко Комшиќ.

Вучиќ најави дека во следните неколку дена во БиХ ќе пристигнат уште 5.000 дози вакцина.

БиХ е трета земја во регионот на која Србија и донира вакцини, по Македонија и Црна Гора.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шефицата на данската агенција за лекови се онесвести пред камерите

Жарко Настоски

Фајзер: Нашата вакцина е скапа, ама не ја продаваме во сиромашни земји

Жарко Настоски

САД реагираат на идеите за прекројување на границите: Го поддржуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ

Жарко Настоски

Данска ќе им ги подели вакцините „АстраЗенека“ на сиромашни земји

Жарко Настоски

Дојран ќе им понуди попусти и бесплатен паркинг на српските туристи

Објавени детали од нон-пејперот за прекројување на границите на Балканот

А1он