Вучиќ: „Торлак“ ќе биде најдобрата фабрика за вакцини во Европа, вложуваме десетици милиони евра

Од:

Србија наскоро ќе почне да произведува четиривалентна вакцина против грип, а во институтот „Торлак“ ќе бидат вложени 20 милиони евра, со цел тој да стане најдобрата фабрика за вакцини во Европа, напиша денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ на Инстаграм.

„Државата ќе вложи 18 милиони евра во капацитетите за полнење и пакување вакцини, за пакување на вакцини за грип, но и тетанус, дифтерија и вакцини против Ковид-19,“ напиша Вучиќ.

„За нашиот Торлак уште 20 милиони евра, за уредување на просториите и обнова на фасадите, ќе ги уредиме и парковите и пристапните патишта до институтот. Од Торлак ќе направиме најдобра фабрика за вакцини во цела Европа,“ додаде тој.

„Она што е најрадосната вест – од денес покренуваме постапка, правиме бизнис план и влегуваме во процес на производство на четиривалентна вакцина против грип,“ напиша српскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска

Вакцинација за ситe угостители и извинување од Филипче, бара Независната угостителска комора

Анкета: Повеќето Германци против повластувања за вакцинираните против Ковид-19

Ана Ололовска

Вучиќ: Граѓаните на Македонија, БиХ и Црна Гора наскоро ќе можат да се вакцинираат во Србија

Ана Ололовска

Во Албанија над 200 илјади лица примиле две дози од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Австрија: Руската и кинеската вакцина против Ковид-19 нема засега да бидат внесени во „зелениот пасош“

Ана Ололовска