Вучиќ: Србија никогаш нема да се придружи кон антируските санкции

Од:

Србија има за цел да ги задржи пријателските односи со Русија и никогаш нема да се придружи кон антируските санкции, изјави синоќа српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за националната телевизија РТС.

dobivaj vesti na viber

Тој како цел на српската надворешна политика го посочи и подобрувањето на односите со Кина.

– Ние одиме по европски пат. Нашата цел е да ги задржиме стабилни пријателските односи со Русија и ние никогаш нема да воведеме санкции кон Русија. Втората наша цел е развивање односи со Кина, посочи Вучиќ на прашањето дали новата влада ќе биде прозападна.

На 15 јуни Вучиќ ја предложи Ана Барнабиќ за премиер и и порача да ги зајакне односите со Европската унија, со Русија, со Кина и со САД. Како основни задачи ги наведе зголемувањето на авторитетот на Србија на меѓународен план и развој на национачната економија.

Претседателот на Србија посочи и дека никогаш нема да ја признае независноста на Косово.

– Како можам да го признам Косово, ако над Уставот се заколнав дека никогаш немма да го признаам Косово, наведе Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Јеремиќ: Резолуцијата за санкции против Русија е кукавичко јајце на Вучиќ за опозицијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филмско апсење во Белград: Пронајдени 100 килограми кокаин

Ана Ололовска

Ѓедовиќ: Србија oд јануари ќе увезува струја од Азербејџан, пристига и кинеска опрема за нова ТЕ Костолац

Ана Ололовска

Во полициска акција во Србија илјада мигранти префрлени во прифатни центри, откриено оружје и муниција

Ана Ололовска

Вучевиќ: Ситуацијата на Косово и понатаму е тензична

Ана Ололовска

Секс скандал во Србија: Уапсени две припаднички на полицијата

Горан Наумовски