Вучиќ: Србија има доволно храна, а извозот прво ќе биде за земјите од Отворен Балкан

Од:

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека државата има доволно основни земјоделски и прехранбени производи за потребите на населението, а извозот прво ќе биде за земјите од Отворен Балкан, јави допсиникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

-Ќе разговараме со сите. Ќе дадеме онолку колку што е договорено и колку што сметаме дека можеме да дадеме, без да ги загрозиме потребите на домашното население. Прво земјите во рамките на иницијативата Отворен Балкан, а потоа Босна и Херцеговина и Црна Гора, како први соседи, изјави Вучиќ на новинарите.

Тој кажа дека ситуацијата околу трговијата со храна во светот станува се покомплицирана, нагласувајќи дека веќе е очигледно дека ќе има голем недостиг на храна, без разлика на растот на цените на берзите.

-Тоа не се компликации за нашата земја и за нашите потреби. Нашите граѓани ќе имаат доволно. Имаме значително повеќе од нашите потреби и мора тоа во регионот да го распределиме, изјави Вучиќ.

Претседателот на Србија додаде дека од Србија се бараат големи количества брашно и масло, и дека ги разбера сите кои сакаат домаќински да се однесуваат кон своето население и да обезбедат доволно залихи на храна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пријава на винарите од регионот за првиот саем за вино Отворен Балкан во Белград во септември

А1он

Српската Влада ги ограничи цените за брашното, зејтинот, млекото, шеќерот и ги намали акцизите за горивата

А1он

Вучиќ: Се планира општ напад на северот на Косово, одговорот ќе биде брз и решителен

А1он

Милановиќ: Никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово

Брнабиќ-Абазовиќ: Ресетирање на односите меѓу Србија и Црна Гора и Отворен Балкан

Ана Ололовска

Абазовиќ утре во посетa на Белград – се очекува затоплување на односите меѓу Црна Гора и Србија

А1он