Вучиќ: Србија до крајот на годината значително ќе ја усогласи својата визна политика со ЕУ

Од:

До крајот на годината Србија планира значително да ја усогласи својата визна политика со политиката на ЕУ за да спречи нејзината територија да се користи за илегална миграција на Запад, изјави претседател Александар Вучиќ во разговор во Белград со потпретседателот на Европската комисија Маргаритис Скинас, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

-Вучиќ и Скинас разговараа за состојбата на полето на миграциската и миграциската политика во регионот и начините за зајакнување на соработката и поддршката на ЕУ кога станува збор за интегрираното управување со границите, запирање на илегалните преминувања и помош на бегалците кои се наоѓаат или минуваат низ територијата на Србија, соопштија од Кабинетот на Вучиќ.

Маргаритис Скинас ја повтори оценката на Европската комисија дека Србија е сигурен партнер на ЕУ во управувањето со миграциските текови, дека продолжува да дава позитивни резултати на овој план и најави нова транша финансиска помош од Европската комисија за Српскиот комесаријат за бегалци и мигранти во вредност од 36 милиони евра.

Скинас, исто така, понуди да се забрза распоредувањето на европската гранична служба (ФРОНТЕКС) со цел да се поддржи заштитата на границите во Србија, се наведува во соопштението.

Скинас во Владата на Србија со премиерката Ана Брнабиќ, по потпишувањето на договорот за грантот на ЕУ од 36 милиони евра за Комесаријатот за бегалци и миграција, изјави дека сака Србија да биде дел од „семејството на Европската унија (ЕУ), особено во ова предизвикувачко време кога мирот и безбедноста на континентот се загрозени“.

– Ние сме целосно посветени на тоа. Денес ни е уште поважно единството, рече тој и додаде дека тоа не значи дека Србија треба да ги прекине посебните односи – историски, културни, економски, политички, со другите земји, туку дека треба да оди во иста насока со своите најблиски соседи и „наскоро и членови на семејството“ – кога ќе влезе во ЕУ.

Тој истакна дека Србија својата европска иднина ја држи во свои раце и изрази верба дека ќе остане одлучна во процесот на пристапување во ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ формално ја потврди одлуката за ограничување на цената на руската нафта

Вучиќ: Србија до крајот на годината од ЕУ ќе добие подршка од 165 милиони евра

А1он

Вучиќ ќе ја разгледа одлуката да оди во Тирана, Вархеjи со порака – Србија ни е потребна

А1он

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ облече бел мантил и направи батерија: Горд сум што научив нешто ново

А1он

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател на светот

А1он