Вучиќ: Се надевам на пристоен разговор во Охрид

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека се надева на пристоен разговор во Охрид и можност да се придвижат работите, но и дека таму не оди со пораки, бидејќи кажал се што имал пред специјалниот претставници за дијалог меѓу ЕУ и САД, Мирослав Лајчак и Гарбиел Ескобар.

„Не патувам за Охрид со пораки, туку ги застапувам интересите на државата Србија и нашиот народ на Косово“, рече Вучиќ во Инџија, одговарајќи на новинарско прашање да ја коментира изјавата на специјалниот претставник на САД за Западен Балкан. , Габриел Ескобар, дека верува во позитивен исход од средбата во Охрид и дека со какви пораки патува во Северна Македонија?

Претседателот истакна дека не се занимава со трикови и пораки, како што прават некои други.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

Вучиќ: Ја повикувам меѓународната заедница да биде одлучна кон оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово

Вучиќ: Ќе разговарам со сите политички фактори кои сакаат да разговараат

(ВИДЕО) Вучиќ: Нема да ја напуштам партијата додека сум жив

Вучиќ го предложи Милош Вучевиќ за негов партиски наследник: Ни претстојат големи победи, не ве оставам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Вучиќ: При напад на Србите на Косово, нема да седиме со скрстени раце

Ана Ололовска