Вучиќ: САД се еден од најважните партнери на Србија

Од:

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со економската делегација на Владата на Соединетите Американски Држави, при што со претставници на некои од најголемите американски светски корпорации разговараше за натамошното зајакнување и развој на билатералната економска соработка, нови стратешки партнерства, како и потенцијал за инвестиции во областа на енергетиката, ИКТ и зелените технологии, соопштија од неговиот кабинет.

По тој повод, Вучиќ истакна дека оваа посета на американската бизнис делегација, во која претставници на некои од најголемите и најпознатите светски компании покажаа интерес за стратешко деловно партнерство со Србија, е прва по 20 години и дека во таа смисла тоа е од големо значење за Србија, не само од аспект на потенцијалот за соработка, туку и како показател за напредокот на Србија како стабилна економија и посакуван деловен партнер.

„Србија навреме гледаше на новите технологии како можност за развој и затоа во изминатата деценија забрзано инвестиравме во инфраструктура, реформи и градење деловно опкружување“, рече претседателот Вучиќ, додавајќи дека е особено благодарен на Давид де Фалк, заменик. Помошник секретар во американското Министерство за трговија за Европа и Евроазија, кој како човек со исклучително деловно искуство ја препозна Србија како одлична деловна и инвестициска дестинација со огромен потенцијал за соработка од заеднички интерес.

„Многу американски компании кои долго време успешно работат во Србија и вработуваат 30.000 наши луѓе се исклучителен показател за стабилноста на нашата економија и деловното опкружување, кое успеавме да го создадеме со сериозен и систематски пристап на сите нивоа. “, нагласи претседателот Вучиќ и додаде дека само во првите 8 месеци од годинава, вкупната трговска размена меѓу Србија и САД достигна 854,6 милиони американски долари, што претставува зголемување од дури 45,6 отсто во однос на истиот период во 2021 година. Овој тренд е проследен со раст на извозот од 28,2 отсто, што дава дополнителен оптимизам кога станува збор за зајакнување на економското партнерство со САД, додаде претседателот.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од сите членки на ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати и ќе ги повлечат инвестициите

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Вучиќ: Ќе ја зачуваме и одбраниме Србија

Вучиќ: Пред Србија тешка година, една од најтешките во поновата историја

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ: Никого нема да пуштат во ЕУ пред Србија

Вучиќ: Волкот не ги губи соништата поради мислењето на овцата

Анонимуси му испратија нова порака на Вучиќ: Еј, кукло на Путин, каде си?

Ана Ололовска