Вучиќ: Подготвуваме големи работи за граѓаните на Србија, С. Македонија и Албанија

Од:

Подготвуваме големи работи за граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија, изјави денеска српскиот претседателот Александар Вучиќ по разговорите со партнерите од двете земји за натамошен развој на соработката во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, јави дописникот на МИА од Белград.

– Отворен Балкан е најдобрата иницијатива за народите на Балканот. Подготвуваме големи работи за граѓаните на Србија, Албанија и Северна Македонија, порача Вучиќ на инстаграм профилот „будучностсрбијеав“, заедно со фотографии од видео-конференцијата.

На средбата присуствуваа и српскиот министер за финансии Синиша Мали, министерката за трговија Татјана Матиќ и претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС) Марко Чадеж.

На почетокот на јуни во Охрид се очекува средба во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“, на која ќе присуствува и премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

Како што јави РТЦГ, Абазовиќ изјави дека се уште не слушнал валиден аргумент дека оваа регионална иницијатива не е добра за Црна Гора.

Тој вчера за новинарите истакна дека претставниците на Црна Гора како набљудувачи и претходно биле на самитите на иницијативата Отворен Балкан и оцени дека треба да се прифати секоја регионална иницијатива која би можела да ја забрза европската интеграција на земјата, нагласувајќи дека нема алтернатива за членството во Европската унија, пренесува РТЦГ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

(ВИДЕО) Вучиќ: Сит сум од игрите на ЕУ, ги поддржавме нашите пријатели

Катерина Павлова-Николовска

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Ана Ололовска

Јоксимовиќ: Поради невоведување санкции кон Русија, Србија нема да го отвори Кластерот 3

А1он

Жиофре: ЕУ не и поставува нови пречки на Србија, процесот на европска интеграција е јасен

Ана Ололовска

Лајчак: Србија и Косово усвоија Патоказ за спроведување на енергетски договор

Ана Ололовска