Вучиќ: Никого нема да пуштат во ЕУ пред Србија

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вели дека е ноторна лага дека на барикадите на Косово имало членови на платеничката организација Вагнер и дека не е фер да се повикуваат Србите на војна во Украина.

„Не е фер да се повикуваат Србите во војната во Украина, не е фер ние да страдаме затоа што го примивме секој човек од Руската Федерација и затоа што рускиот е мајчин јазик овде и затоа што не воведовме санкции“, вели Вучиќ, пишува N1 Србија.

Оние кои повикуваат на оружје и војна се исто толку опасни за земјата како и оние кои велат дека треба да се откажеме од Косово. Тие таканаречени патриоти, доброволни дарители на туѓа крв, од кои никој не се пријавил доброволно да помогне со оружје кога работите на Косово биле тешки, не се пријавиле некако да помогнат. Тие само ја критикуваа својата земја затоа што беа засегнати нивните интереси. Тие луѓе се подли“, рече Вучиќ.

Вучиќ рече дека во ерата на социјалните мрежи лагите и екстремните ставови имаат најголема поддршка и дека никој нема да го фали Белград вода, патиштата или болниците. Зборувајќи за притисоците врз Србија од странство, пред се од Европската Унија, Вучиќ вели дека не се плаши дали Србија ќе биде третирана како Турција.

„Никого нема да пуштат во ЕУ пред Србија, но се плашам од повлекување на инвестициите бидејќи европските инвестиции од Русија беа повлечени многу брзо, иако инвестициите во Русија беа многу поголеми“, коментира Вучиќ и повтори дека по враќањето од Давос очекува средба со „големата четворка“ и дека европскиот пат е многу важен за Србија.

Би можело да ве интересира

Вучиќ за апсењето на Путин ако дојде во Србија: Не ги апсев ниту тие што ги бараше Хаг

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Вучиќ: Тешко е да се докаже договор ако не постои потпис

Детали од Анексот за кој се договорија Вучиќ и Курти

Катерина Павлова-Николовска

Курти: Србија бега од потпишување на договорот

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на односите

Катерина Павлова-Николовска

Заврши средбата меѓу Вучиќ и Курти

Катерина Павлова-Николовска