Вучиќ: Нема да потпишам ништо утре во Охрид

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека утре во Охрид сака да разговара за нормализација на односите и дека Србите и Албанците можат нормално да разговараат и повтори дека утре нема да потпише ништо.

Тој ги потсети граѓаните дека претходните недели оние кои, како што рече, „ни ја уништија државата, ја оставија без фабрики, молчеа за погромот, палењето на црквите, кога Албанците прогласија независност и ги слушаа како велат го уценувале Вучиќ“.

Со нетрпение ја очекуваат секоја уцена што ќе ја добие Србија, рече претседателот на Србија и нагласи дека „не можат да го уценуваат Вучиќ“.

„Ќе ме уценуваат исто како и секој од вас, како граѓанин на оваа земја како човек кој ја сака својата Србија повеќе од се во светот“, рече претседателот и додаде дека не можат да го уценуваат бидејќи немаат што да прават.

„А оние кои мислат, тргнувајќи од себе, дека можете така лесно да го уценувате српскиот претседател, ќе кажам, не можете ниту мене да ме уценувате со вашите закани, напади, навреди. Што и да правите, јас ќе ја бранам и заштитам Србија од вас и од оние надвор кои сакаат да ја уништат по секоја цена, бидејќи Србија нема цена и ние ја сакаме Србија повеќе од се“, нагласи претседателот Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Деветгодишно момче од Србија го изгриза куче, му откина дел од увото

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Брутално насилство на протестот во Белград: Десничари претепале маж со ремен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бјелогрлиќ говореше на протестот против насилството, а претепа познат режисер

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) „Укинувате училишта, а не реални шоуа“: Српските студенти се упатија кон Собранието

Ана Ололовска

Нов протест на противниците на Вучиќ, организаторите предупредија од провокатори

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт