Вучиќ: Не сме продале никакво оружје и муниција на Русија или Украина

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека не продале ниту едно парче оружје или муниција ниту на Украина, ниту на Русија, најавувајќи нови инвестиции во одбранбената индустрија. Тој посочи и дека не е реално Германија да го повлече признавањето на т.н на државата Косово.

Александар Вучиќ, одговарајќи на новинарски прашања во Катар, рече дека Србија на ниту една од страните во тој конфликт не испратила ниту едно оружје, најавувајќи нови инвестиции во одбранбената индустрија преку „Југоимпорт СДПР“.

„Не сме продале ниту едно парче оружје, алатка или муниција, ниту на Русија, ниту на Украина. Имаме овластени „крајни корисници“ и само извезуваме кај нив“, рече претседателот.

Одговарајќи на обвинувањата дека се извезува преку Турција, Вучиќ рече дека зделките со муниција што оди во таа земја дополнително се заштитени со обврската да не може да се проследи без согласност на Србија.

„Ние сме чисти како солза. И сакаме да заработиме. Горд сум што ќе заработиме повеќе“, рече тој, посочувајќи дека Србија се придржува до меѓународните закони, но дека посветената индустрија ќе се развива.

Тој најави дека ќе се инвестираат околу сто милиони, што беше одобрено преку СДПР, поделени меѓу фабриките од одбранбената индустрија за зголемување на капацитетот и нови линии, порачувајќи дека Србија ќе продолжи да произведува оружје и дека ќе го има повеќе.

Тој потсети и дека околу 20.000 луѓе работат во фабриките за одбранбена индустрија во Србија и дека многу повеќе луѓе зависат од бизнисот во тој сектор.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

Вучиќ: Ја повикувам меѓународната заедница да биде одлучна кон оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово

Вучиќ: Ќе разговарам со сите политички фактори кои сакаат да разговараат

(ВИДЕО) Вучиќ: Нема да ја напуштам партијата додека сум жив

Вучиќ го предложи Милош Вучевиќ за негов партиски наследник: Ни претстојат големи победи, не ве оставам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Вучиќ: При напад на Србите на Косово, нема да седиме со скрстени раце

Ана Ололовска