Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во судницата на Хашкиот трибунал и дека двојните стандарди на ЕУ се она што тој го гледа како проблем.

– Не би се потсмевал на тој чин ни на кој било начин и не би го нарекол кукавички, но би имал нешто да им порачам на луѓето во Европската унија за нивните двојни стандарди и зборови искажани за Србија и Хрватска во врска со последните пресуди”, рече Вучиќ.

Тој додаде дека за тоа ќе говори денеска на состанокот со преставниците на земји од ЕУ.

Би можело да ве интересира

САД загрижени за Србија: Има селективна примена на закони кон граѓанското општество и истражувачките новинари

А1он

Српската Влада одлучи да го зголеми бројот на лаборатории за тестирање на коронавирус

А1он

Во Србија за 24 часа евидентирани 295 новозаразени од коронавирус

А1он

Брнабиќ: Се намалува притисокот врз здравствениот систем, сè уште не е време за опуштање

А1он

Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

А1он

Србија бележи седум починати и 287 новозаразени со коронавирус во последното деноноќие

А1он