Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во судницата на Хашкиот трибунал и дека двојните стандарди на ЕУ се она што тој го гледа како проблем.

– Не би се потсмевал на тој чин ни на кој било начин и не би го нарекол кукавички, но би имал нешто да им порачам на луѓето во Европската унија за нивните двојни стандарди и зборови искажани за Србија и Хрватска во врска со последните пресуди”, рече Вучиќ.

Тој додаде дека за тоа ќе говори денеска на состанокот со преставниците на земји од ЕУ.

Би можело да ве интересира

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

А1он

Српската премиерка ќе предложи мерка – задолжително носење маски во затворен простор во цела држава

А1он

Кардиохирургот Ристиќ открива: Млади и здрави умираат за два дена, направивме 17 обдукции, резултатите се фрапантни

Ана Ололовска

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска