Вучиќ најави парични награди за вакцинираните против ковид

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани против коронавирус. Помошта ќе изнесува 3.000 динари.

Како што посочува, сите над 16 години кои ќе бидат вакцинирани со една или две дози до 31 мај, ќе добијат дополнителни 3.000 динари објавија српските медиуми.

„Бидејќи не можеме да донесеме негативни дискриминаторски мерки за оние кои нема да примат вакцина, размислувавме како да ги наградиме вакцинираните“ – вели Вучиќ.

Целта, како што рече, е да се наградат оние што покажале одговорност, како и да ги поттикнат другите да се вакцинираат.

Би можело да ве интересира

И Србија и Британија демантираат дека потпишале документ за заштита од руско влијание

Жарко Настоски

Србите преку Брисел дознаа дека нивните власти му вовеле санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем пожар во Белград, цело поткровје од зграда изгоре од неисправна клима

Жарко Настоски

Британски министер: Белград и Лондон потпишаа документ против руско мешање

Ландов

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници, евакуирани околу 350 лица

Ландов

ВИДЕО: Нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, тројца повредени работници

Катерина Павлова-Николовска