Вучиќ му го предаде на Додик нацрт-законот за заштита на српскиот јазик и кирилицата

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му го предаде на српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, нацрт -законот за заштита на српскиот јазик и кирилицата, што треба да го усвојат собранијата на Република Србија и на Република Српска на Денот на националното единство на 15 септември, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ објави на Инстаграм дека бил домаќин на Додик и дека со него водел „суштински разговори за иднината на целиот регион“.

Како што наведе, тие особено ја разгледале иницијативата Отворен Балкан, но и конкретни проекти, како што е изградба на дел од автопатот од Кузмин до Бјелина.

-Се согласивме дека соработката меѓу Република Србија и Република Српска е исклучителна на сите нивоа и дека српскиот народ не смее и не може да си дозволи никакви конфликти и враќање во минатото, посочи Вучиќ.

Тој кажа дека единството и здружената акција во областа на економијата, културата, образованието, историската меморија во ниту еден момент не смеат да се доведуваат во прашање.

Би можело да ве интересира

Курти: Проблемите на Балканот доаѓаат од Белград и неговата поврзаност со Русија

Лавров доаѓа во Белград на почетокот на јуни

Предраг Петровиќ

Вархеји в понеделник во посета на Белград

Ана Ололовска

Вучиќ: Подготвуваме големи работи за граѓаните на Србија, С. Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Српската влада ја ограничи цената на шеќерот и извозот на пелети

Ана Ололовска

Мали: Договорено е Србија да складира 500 милиони кубни метри гас во Унгарија

Ана Ололовска