Вучиќ: Косовските власти имаат цел да го протераат „непослушниот“ српски народ од северот на Косово

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ одржа конференција за медиумите по средбите со патријархот Порфириj и се осврна на ситуацијата во Косово и ескалацијата на тензиите. Тој нагласи дека Србија ќе продолжи да води разговори во интерес на српскиот народ на Косово.

„Разговараме со претставници на меѓународната заедница, ги застапуваме интересите на српскиот народ на Косово. Србите не излегоа на барикадите затоа што им текна. Тие што заедно со земјите од НАТО го погазија територијалниот интегритет на Србија и денес се обидуваат да го направат тоа“, рече тој. Тој објасни дека се разговара и со американски претставници.

Тој на крајот од својот говор кажа и што имаат како цел косовските власти.

„Нивната цел е да ја протераат Србија засекогаш од Косово, а особено да го протераат непослушниот српски народ од северот на Косово. Затоа тие ги користат сите свои агенти во Белград и на многу други места. Ова е нешто со кое ќе треба да се справиме“, заклучи Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Следната недела во Хаг започнува судењето на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи

Ана Ололовска

Почина жената која утрово падна од прозорец на српското Министерство за одбрана

Потпишан меморандумот за заедничка електронска наплата на патарина со Србија

Маж и бремена жена од Зрењанин починале од задушување со плин

Горан Наумовски

Жена паднала низ прозорец од седмиот кат на зградата на Министерството за одбрана на Србија

Горан Наумовски

„Штом и пријде машко лице, таа плаче“: Девојчето кое беше малтретирано од нејзиниот татко има само 10 килограми и е во тешка состојба

Горан Наумовски