Вучиќ: Ќе ни предложат да го признаеме Косово, за да не дојде до создавање на Голема Албанија

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Косово „несомнено“ ќе победат силите што се залагаат за голема Албанија што странците потоа ќе го искористат за да извршат притисок врз Србија за признавање на независноста на Косово.

Вучиќ оцени дека Србија во секоја смисла ја чека „многу тешка пролет, тешко лето и тешка есен“.

-На овие избори (во Косово) сигурно ќе победат силите што инсистираат на обединување со Албанија. Така рече Рамуш Харадинај, тој е опасен човек кој очекува на Албин Курти да му треба една албанска партија за коалиција и се залага да биде таму и подоцна да биде избран за претседател на Косово. Тогаш тие би ја имале таа коалиција за голема Албанија, оцени Вучиќ за ТВ Прва.

Тој додаде дека после тоа странците ќе и ја изнесат на Србија идејата за признавање на независноста на Косово како компромисно решение заради спречување на формирањето на Голема Албанија.

-Затоа е важно да се обидеме да ја зачуваме силата на Српската листа (на Косово), но и да се подготвиме за тешки притисоци, кажа Вучиќ.

Српскиот претседател изјави дека аферата со прислушувањето на неговите разговори и членовите на семејството била „многу болна во лична смисла“, но додаде дека е горд „на фактот“ што нема што да се извлече од тие разговори.

Тој повтори дека нема да зборува за таа афера, но ги повика оние кои како што изјави, мислеле да го уценуваат, да ги објават прислушуваните разговори.

Коментирајќи го барањето на дел од опозицијата да се формира министерство за избори, Вучиќ изјави дека „нема да има никакво министерство за избори“.

Би можело да ве интересира

Позната старлета била дел од криминалната група на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Пронајдени човечки остатоци кај викендичката на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Во Србија годишно од аерозагадување умираат 12 илјади луѓе, велат активистите од „Да не го давиме Белград“

Жарко Настоски

Србија и Бугарија ќе имаат оперативна гасна интерконекција до мај 2022 година

Ана Ололовска

Србија втора во Европа и пета во светот според бројот на вакцинирани на милион жители

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска