Вучиќ ја прими третата доза вакцина против коронавирус

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска прими „бустер“ доза од вакцината против коронавирус на саемот во Белград.

– Би сакал да ја искористам оваа прилика да им се заблагодарам на нашите медицински сестри, лекари, на целиот персонал што се бори против коронавирусот, на оние кои го организираа сето ова за да се работи вака. Ги молам луѓето да се вакцинираат – рече претседателот на Србија.

Вучиќ првата доза од кинеската вакцина Синофарм ја прими на 6 април во Рудна глава, кај Мајданпек, а втората доза на 27 април во Пуковац кај Дољевац.

Би можело да ве интересира

Вториот човек на Ватикан позитивен на коронавирусот

А1он

Во Русија изолацијата на заразено лице намалена на седум дена

А1он

За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

А1он

Директор на Гамалеја: Вакцината Спутник во комбинација со Спутник лајт штити речиси 100 отсто од омикрон сојот

А1он

Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

Ана Ололовска

Во Словенија 36 лица наместо вакцини примиле физиолошки раствор

Ана Ололовска