Вучиќ: Ја повикувам меѓународната заедница да биде одлучна кон оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва уште еднаш ја повика меѓународната заедница да дејствува одлучно против оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово и ја загрозуваат стабилноста.

Тој, говорејќи за Си-Ен-Ен, ги повика и Србите кои протестираат на северот на Косово да го направат тоа мирно и спокојно за да ја зачуваат стабилноста.

„Треба да разговараме со Албанците за да се договориме за договор кој може да се спроведе. Знам дека учесниците на протестот се посветени и решени да се борат на мирен начин за своите основни права. Тие само го сакаат своето право да го зачуваат своето име и презиме, да живеат таму каде што живееле цел живот. Мојот мал совет до нив е тоа да го прават мирно и спокојно“, изјави Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

(ВИДЕО) Направија се за да ја уништат Србија, но ќе победиме, изјави Вучиќ

Горан Наумовски

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, Србија сака да стане членка на ЕУ

Вучиќ до опозицијата: Имате 79 дена да се подготвите за избори

Вучиќ: „Еди Рама молчеше кога терористи убија осум полицајци во Куманово, а еден од терористите има и споменик

Предраг Петровиќ

Вучиќ: КФОР да се грижи за сите безбедносни прашања на северот на Косово